Kategori Arşivleri: Aradığınız Bilgi

Yapay Zeka Görselleştirmesinde Yeni Bir Çağ : MIDJOURNEY V5

Street Style Midjourney Midjourney V5

MIDJOURNEY V5 ile arkanıza yaslanın ve hayal ettiklerinizi güzelce yazmaya başlayın!

Bir çok yapay zeka kullanıcısı tarafından heyecanla beklenen Midjourney V5 kısa bir süre önce yayınlandı ve bekleyenlerin yüzünü kara çıkartmadı. Ortaya çıkanlar şimdiden metin tabanlı etkileyici görüntüler oluşturma konusunda “fotoğraf gerçekçiliğinde yeni bir devir” olarak adlandırılabilir.

Düşünceniz ne olursa olsun MIDJOURNEY V5 doğru görüntü oluşturmakta(V4 de 7-8 parmaklı karakterleri bilirsiniz :D) ve stilistik esneklikte önemli iyileştirmeler vadediyor. Denemelerim sonucunda bende bu kusursuz iyileştirmeleri test etme şansı buluyorum.

Midjourney V5’in yapay zeka ve öğrenme modeli için geliştiricileri, V4 ile edindikleri elleştirisel yaklaşımları derleyerek aldığı sonuçlar üzeründe son dönemde yoğun olarak çalışıyor. Mid journey V5’in geliştiricileri, bu versiyonun “Yeniden eğitildiğini, çok daha büyük bir düşünce sisteminin olduğunu ve bununla doğru orantılı çok daha fazla bilgi hakkında fikir sahibi olduğunu ve yine ayrıca çok daha iyi anladığı konusunda hem fikirler.

Midjourney V5 Prompt’u nasıl etkinleştirilir ?

MIDJOURNEY V4’ü kullandığınızı varsayarak basit bir detay öğrenimi ile MIDJOURNEY V5’i kolaylıkla etkinleştirebilirsiniz. Bunun için isterseniz DISCORD üzerinde /imagine Promt : Görselleştirmek istediğiniz şeyin akılcı ve detaylı anlatımı, -v 5 yazmak veya bir diğer seçeneğiniz de yine DISCORD üzerinde /Settings MJ Version 5’i seçerek prompt girmeden sürekli olarak V5 versiyonunda çalışabilirsiniz.

Geliştirilmiş doku, yüzey ve foto gerçekçilik

MIDJOURNEY’in henüz alfa versiyonu olan V5’ bir önceki sürümdeki hataların çoğunu gidermiş gibi görünüyor özellikle insan karakterlerindeki amorfik durumlar oldukça çözülmüş. Bunun dışında yakından görmek istediğiniz bir deri dokusunda ise göreceğiniz detaylar muhteşem.

MIDJOURNEY V5’e eğer referans olan bir sanatçı, sanat akımı veya görsel vermezseniz sizin için kendi yapay zekasını kullanarak oluşturduğu foto gerçekçi görüntüleri sunar, ancak anlatımınıza “Salvador Dali Çizimlerine Benzeyen” gibi bir detay girerseniz çıktınız kesinlikle foto gerçcekçi dünyaya ait olmayacaktır. Lütfen denemelerinizde bu noktaya dikkat edin.

Bu aralar dikkat edin 😀

  • V5 henüz yeni çıktı ve V4’ü kullananlar DISCORD üzerinde neler yapabiliriz diye kendilerinide hızlıca adapte edebilmek için 1000’lerce denemeler yapıyor buda haliyle sunucuları yoruyor, kimi zaman ücretsiz sürümde çok hızlı yanıt alamayabiliyorsunuz.
  • MIDJOURNEY V5, V4’e göre biraz yavaş gelebilir(2-3 sn) sebebi ortada öncekine göre çılgınca geliştirilmiş bir yapay zeka görselleştiricisi
  • Eğer hızlı sonuç almak istiyorsanız, ücretli bir modele geçebilirsiniz.

Sonuç olarak, MIDJOURNEY V5 Görsel tasarımcı ve Grafikerler için neler yapabileceklerine referans verebilecek, zaman kazandıracak ve kariyer oluşturabilecek mükemmel bir fırsatlar yumağı. Bir kolleksiyon veya bir stil üzerinde uzmanlaşarak etkileyici işler ortaya çıkarmak, yapay zekaları rakip olarak görmektense onlarla el ele tutuşup beraber işler yapabilmek her yaratıcı düşüncenin mutlaka uygulaması gereken bir davranıştır.

NOT: Sayfada kullanılan tüm görseller bana aittir, Hakınızda kötü düşünmemi ve negatif enerjimi üstlenmek istemiyorsanız lütfen bu görseli kullanıyorum diye atacağınız bir er***@pi*****.com">e-posta yeterli olur.

Instagram Mağazası Açmak

Instagram Mağazası Açmak

Instagram Mağazası Açmak Neden Önemli ?

Koronavirüs yani kısa adı ile COVID-19 ilk defa 31 Aralık 2019’da, Çin’in Vuhan şehrindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide ve aynı günlerde bu marketi ziyaret eden çok sayıda kişide akciğer enfeksiyonu (pnömoni) bulgularının tespit edildiğinin açıklanmasıyla gündeme geldi ve bu bulguları yaşayan insanlar bilmiyorlardı ki tüm dünyanın alışkanlıklarını hızla değiştiren ilk adımları attıklarını.

Virüsle beraber değişen alışkanlıklıklarımızın TOP 10 listesinde alışveriş davranışı gözlemlenmekte. Yayılan virüsle birlikte bir çok fiziksel mağaza zarara uğrarken dijital dünyanın gelişmekte olan E-Ticaret ekosistemi hızlı bir atağa geçti. Evinden çıkamayan insanlar, daha çok araştırma yapmaya, alıp satacakları şeyler için alışılmışın dışında yeni mecralar aramaya başladılar ve böylelikle ekosistemin hızla büyümesine neden oldu.

Peki neydi E-Ticareti bu kadar cazip kılan ;

  • Öncelikle Hızlı ve Pratik
  • Birçok ürüne saniyeler içerisinde uluşabilmesi ve bir başka ürünle karşılaştırabilmesi
  • Yararlanılabilen kampanya ve indirimlerin olması
  • Temassız ödeme yaparak virüsle karşılaşma riskini 0’a indirgeme
  • Birçok ürün çeşitliğinin bulunması
  • Evden çıkma ihtiyacı duyulmaması, ürünlerin kargo ile teslim alınması

Bu deneyimi ülkemiz alışverişçileri yüksek oranda büyük sermayeli E-ticaret kanallarından güvenilirlik ve fiyat avantajı olan Trendyol.com, Hepsiburada.com, N11.com gibi web sitelerinde yaşadılar. Aslında burda yine sermayenin etkisini görebiliyoruz çünkü alışverişçi bu mağazalara Google.com’un arama reklamları veya Alışveriş reklamları ile erişti yani “parayı veren düdüğü çaldı.

İnstagram Mağazası ile oyun değişecek, değişiyor.

Üstte yazmış olduğum kısa açıklamadan sonra, şimdi oyuna yeni giren INSTAGRAM’dan bahsedelim, 1 yılı aşkın süredir yurtdışı pazarlarda Mağaza testlerini sürdüren sosyal medya devi, ekim ayının hemen başlarında instagram da kendi markalarının tanıtımını yapan, woocommerce veya benzeri sistemlerle e-ticaret yapan küçük işletmelerin online mağazalarını instagrama taşımasına izin verdi.

Bu küçük ama etkili adım, küçük işletmelerin satışlarını paylaştığı Trendyol ve benzeri mecralardan çekilmelerine neden olacak, alışverişçi ve sosyal medya takipçisinin ilgilendiği, sevdiği markanın ürününü satın almaya çok daha yakınlaşmasını sağlayacak. Ayrıca bu son güncelleme ile Google Alışveriş reklamlarının da hayli zarar edeceği kanısındayım. Malum aradığını ilk önce instagram üzerinde arayan çoook büyük bir kitlede mevcut.

Instagram Mağazası açmak için yapmanız gerekenler.

Instagram’ın yaptığı son güncelleme ile facebook ve instagramın ortak özelliklerini kullanarak online mağazanızı instagrama taşıyabilirsiniz. Biliyorum beklediğiniz cevap bu değildi, ancak bundan sonrasını sizlere anlatabilmem için hesaplarınıza erişmem, yoksa bir online satış sitesi kurmam ve instagram ile bağlamam gerekli.

Bu işlemde benim danışmanlık hizmetimin içinde yer almaktadır. Eğer sizde hiç uğraşmayım bu işin ustası benim yerime WordPress – Woocommerce mağazamı instagrama taşısın derseniz, aşağıdaki butona tıklayarak Sadece 100 TL’karşılığında kısa sürede instagram mağazanıza kavuşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Mağazaya Dönüştürmüş Olduğum Instagram Sayfaları

instagram.com/okulumda_com
instagram.com/prollboyamakagidi
instagram.com/sicaklikvenem